ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΕΣΠΑ
Σύμφωνα με την απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής στη συνεδρίαση 13/26-06-2018 με θέμα «Έγκριση Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών των Τμημάτων των Σχολών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής» η Πρακτική Άσκηση είναι υποχρεωτική για τους φοιτητές/τριες του Τμήματος και δύναται να πραγματοποιηθεί με την εγγραφή στο Η’ εξάμηνο σπουδών και μετέπειτα.
Σύμφωνα με τον Κανονισμό Πρακτικής Άσκησης, η συμμετοχή υπόκειται σε κριτήρια επιλογής και υπολογισμό μοριοδότησης με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος με αρ.22/13-10-21.
Ορισμός Επιτροπής Πρακτικής Άσκησης
Προϋποθέσεις συμμετοχής, εκτός των ανωτέρων, για πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης, σύμφωνα με τον Κανονισμό Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος, είναι οι εξής:
1) Δικαίωμα συμμετοχής στην ΠΑ έχουν οι φοιτητές, που έχουν ολοκληρώσει χρονικά το 7ο εξάμηνο και βρίσκονται στο εξάμηνο που δίδεται η Πρακτική Άσκηση (8ο εξάμηνο) ή σε μεγαλύτερο εξάμηνο των σπουδών τους.
2) Προϋπόθεση για συμμετοχή στο πρόγραμμα ΠΑ αποτελεί η επιτυχής ολοκλήρωση τουλάχιστον των 2/3 του συνόλου των μαθημάτων καθώς και η ολοκλήρωση (Θεωρίας και Εργαστηρίου) των μαθήματα εξειδίκευσης του Τμήματος με περιθώριο να υπολείπονται μέχρι δυο εξ αυτών.
Για οποιαδήποτε πληροφορία που αφορά την πρακτική άσκηση ΕΣΠΑ μπορείτε να συνδεθείτε με την σελίδα Πρακτικής Άσκησης του τμήματος Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης στο moodle:
Για επιπλέον πληροφορίες για το ίδιο θέμα μπορείτε να συνδεθείτε με την σελίδα του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Περιλαμβάνονται παρακάτω και τα στοιχεία επικοινωνίας του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης που ανήκει το τμήμα:
Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΠΑΔΑ
Πανεπιστημιούπολη Αρχαίου Ελαιώνα (Β025α)
Π. Ράλλη & Θηβών 250, 12244, Αιγάλεω
Τηλ. 2105381359
email: gpa2@uniwa.gr
Οι αιτήσεις έναρξης πρακτικής άσκησης (ΕΣΠΑ) καταθέτονται:
Για να ληφθούν υπόψη οι αιτήσεις για έναρξη πρακτικής άσκησης ΕΣΠΑ πρέπει να έχουν κατατεθεί τόσο στην γραμματεία όσο και στην επιτροπή πρακτικής άσκησης. Τυχόν παράλειψη αίτησης σε ένα από τα δύο η αίτηση δεν λαμβάνεται υπόψη.